Mi történne ha visszaadhatnánk az eget a fáknak, nem drótokkal feszítenénk tele?
Kedves olvasó!
Most arra kérlek, hunyd le egy kicsit szemeid, és képzeld el világomat. Egy másik utat, másik utcát egy teljesen más környezetet mint amit megszokhattál.
Képzeld el, hogy a kis faluban ahol jársz a főutcán, hatalmas ötszáz évesnél idősebb tölgyfák, hársfák kőrisfák magasodnak.
Az út mely középen halad az autóké, de az út szélén hatalmas fák állnak az árkon kívül, hogy koronájuk az út felett összezár, menedéket adva számos kis állatnak, madárnak.
Ezek a fák védik az utat a túlmelegedéstől, az aszfaltot az olvadástól a lakókat a melegtől.
A járda a házak előtt szalad végig és árok szegélyezi ezt a fák és járda közötti részt. Ezen ároknak nem az a szerepe hogy elvezesse a vizet, inkább hogy a fák tövéhez juttassa a azt. Mennyivel barátsgosabb lenne ugye?
Kis falvakban működhetne a régi rendszer, nagyra növő diófákkal, eperfákkal vagy kisebb körte, meggy, és szilvafákkal. Ennek a régi rendszernek a gyökerei egy lassú világba vezetnek minket vissza ahol az embert is tisztelte a rendszer, hisz ha bárki elindult gyalog az ország másik végébe, sosem volt éhes, mindíg talált olyan gyümölcsfát az út szélén ami jóllakatta, és ha egy egy háznál kért, nem tagadták meg tőle sehol a pohár vizet.
Ennek a világnak most egy olyan szegmensére hívnánk fel a figyelmet amely esetleg később a klímaváltozás terheit hivatott csökkenteni.
Vigyük le a villanydrótokat a föld alá, az út szélén futó csőbe. Ezzel levesszük a terheket a szakemberek válláról, akik viharkárok esetén a leszakadó vezetékekkel bajlódnak. az oszlopok megmaradhatnának mint közvilágítás, de a mértékét erősen csökkenteni kéne, vagy az új ledes fényszórókra kis búrát tenni hogy csupán az utat világítsa meg.
Arra gondolnátok sokba kerül az infrastruktúra kiépítése, hisz földmunka lefektetett csőhálózat stb. De kérdezem én, az nem kerül sokba hogy a szakemberek végigjárják a településeket, és minden fát szakszerűtlenül barbár módon ledarálnak, hogy ne érje el a drótot?
(Idén a meggyfákat termés közepén vágták le és az árokba dobálták termésestül, mindenestül, mintha nem volna gazdája. Véletlensem télvíz idején, mikor nem okoznak kárt vele.)
Megszűnne a probléma hogy a szél összeüti, hogy leszakad a jég súlya alatt vagy a fák ágai miatt ívethúz és kigyullad tőle a környezet, (sajnos láttam már hasonlót) stabilabb volna az áramellátás hisz hozzáférhetetlen volna a természet számára.
Értünk minden olyan gondolatot is, hogy ezt csak bizonyos régiókban bizonyos talajvízszint felett érdemes, értjük hogy manapság tuját ültetnek a lusta emberek, mert az szép, mondják így biztosítva maguknak egy mediterrán temetői hangulatot örökzöldekkel, amiket sem megenni nem lehet sem tartósan árnyékot nem adnak, és sokan felelőtlenül választanak fajtát, melyet tíz év múlva kivágnak, hogy túl nagyra nőtt, mégsem tetszik.. Hogy ők miért lusták? Elkényelmesedtek.
A képen egy kb. 30 éves díszfasor látható, egy hegyi tanya vízszegényebb területén.
Nincs már nagyszülő a háznál ki elmondja milyen éhes volt a háború alatt, nincs már aki ért a befőzéshez, aszaláshoz. Ezek az emberek olyan szegények, csak pénzük van semmi más és naívan úgy hiszik pénzen minden megvehető. Emiatt nem érzik szükségét a gyümölcsfának, a málnának, egresnek és egyéb finomságoknak, majd lesz a boltban a fának meg potyog a levele, útban van.
Ha mindent lebetonozunk fák helyett klímánk van, ha mindent kivágunk, a boltban lévő gyümölcs honnan származik? Amennyiben lesz egy szünet a világban mint a vírus idején, és senkinek sincs olyan tartaléka ami megújuló, honnan lesz mit ennünk?
A világ nem gyorsulhat folyamatosan, mert egyszer elveszítjük az irányítást és egy fának csapódva megállítja az élet világunk futását. Hová lesz a világ dicsősége, ha nem lassítunk? Ha nem hozunk ésszerű döntéseket a természet megóvása érdekében?
Tudom sok helyütt nincs befolyásunk a világra, mi épüljön és hogyan, viszont ha csak néhány ember magáénak érzi ezen gondolatokat, és később beépíti életébe, megosztja másokkal is amit tapasztalt, a teremtett világ javul majd általunk.
Fontos számunkra olvasóink véleménye, ha úgy érzed van egy jó ötleted vagy úgy gondolod ez megvalósíthatatlan utópia, kérjük írd meg komment formájában, hogy mi is tanulhassunk tőled.
Amennyiben hasznosnak találod munkánkat, az alábbi gomb megnyomásával támogathatod csapatunkat, hogy tartalmaink hatékonyabban eljussanak hozzád.
Köszönjük hogy itt vagy, hogy olvasol minket. Üdvözlettel, a Fapásztor csapata.